Komunikat dot. zmian w zasadach realizacji programów stypendialnych NAWA dla studentów zagranicznych

Data: 09.10.2020 Kategoria: Studenci

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) wydała komunikat informujący o tym, że w związku z obowiązującymi ograniczeniami przylotu do Polski oraz zdalną formą kształcenia na polskich uczelniach w roku akademickim 2020/2021 zostały wprowadzone przez NAWA zmiany w zasadach realizacji studenckich programów stypendialnych.
W odniesieniu do stypendystów Programów: im. gen. Władysława Andersa, im. Stefana Banacha, im. Ignacego Łukasiewicza, POLONISTA oraz pełnych studiów w ramach umów międzynarodowych i rządowej współpracy dwustronnej:
1. Nie ulegają zmianie zasady wypłaty świadczeń stypendialnych dla Stypendystów przebywających i kształcących się w Polsce. Stypendystom przebywającym w Polsce i odbywającym kształcenie zgodnie z zasadami i warunkami obowiązującymi na Uczelni, w szczególności niezależnie od formy kształcenia (stacjonarna, zdalna, hybrydowa), przysługuje pełna stawka stypendium.
2. W przypadku Stypendystów powyższych Programów przebywających poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 30 dni i spełniających łącznie następujące warunki: są obywatelami kraju objętego zakazem przylotu do Rzeczypospolitej Polskiej wg stanu na dzień 30 września 2020 roku oraz odbywają kształcenie na uczelni polskiej w formie zdalnej zgodnie z zasadami obowiązującymi na tej Uczelni wartość wypłacanego stypendium wynosi 500 (pięćset) zł miesięcznie.
Pragniemy podkreślić, iż niezmienną zasadą realizacji powyższych Programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej jest przebywanie Stypendystów na terytorium Polski w trakcie odbywania kształcenia. Jednakże w związku z pandemią COVID-19 i obostrzeniami uniemożliwiającymi przylot do Polski obywatelom niektórych krajów, Agencja podjęła decyzję o przyznaniu wsparcia Stypendystom z tych krajów i umożliwia im podjęcie kształcenia w formie zdalnej na warunkach niższej stawki stypendialnej. Stypendyści, których kraj nie jest objęty zakazem przylotu do Polski, mają obowiązek odbywać kształcenie zgodnie z zasadami obowiązującymi na uczelni i na podstawie regulaminu właściwego Programu.

Szczegóły związane z wypłatą świadczeń stypendialnych oraz treść komunikatu znajdują się na stronie internetowej Agencji w zakładce https://nawa.gov.pl/komunikaty. Prosimy o bieżące śledzenie informacji zamieszczanych na stronie internetowej Agencji.

W związku z powyższym, Stypendyści wskazanych w komunikacie NAWA programów stypendialnych proszeni są o złożenie odpowiednich oświadczeń, przesłanych 09.10.2020 r. na studenckie adresy mailowe Stypendystów, w formie skanu podpisanego oświadczenia na adres: paulina.trudzik@pwr.edu.pl. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących wypłat stypendium lub oświadczeń zachęcamy do kontaktu mailowego (paulina.trudzik@pwr.edu.pl) lub telefonicznego (+48 71 320 45 34).