Centrum Relacji Międzynarodowych

Program Double Degree

Politechnika Wrocławska realizuje we współpracy z wybranymi uczelniami partnerskimi programy kształcenia w ramach umów podwójnego dyplomowania, tzw. double degree. Programy double degree oferują studentom dwu-kulturowe kształcenie najczęściej powiązane z obowiązkowymi praktykami w przemyśle. Absolwenci uzyskują dwa dyplomy uznanych uczelni, co zwiększa ich szanse zatrudnienia na międzynarodowym rynku pracy w renomowanych firmach. Udział w programie należy traktować jako szeroko pojętą inwestycję w przyszłą karierę.

Znacząca część umów została podpisana dzięki przynależności PWr do T.I.M.E. Association (Top International Managers in Engineering).

Dzięki programowi Double Degree, możesz otrzymać dwa dyplomy ukończenia studiów -  pierwszy wystawiony przez Politechnikę Wrocławską zaś drugi przez uczelnie partnerską na której zrealizujesz program wymiany studenckiej.

Program Double Degree może być łączony z programem Erasmus+ studia, w celu otrzymania dofinansowania pobytu.
Gdzie mogę wyjechać?
  • Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie z programu Erasmus+ 
    • Wybierasz uczelnie która ma podpisaną umowę o podwójnym dyplomowaniu z Politechniką Wrocławską. Listę można znaleźć w sekcji Lista uczelni partnerskich.
  • Jeśli chcesz uczestniczyć bez dofinansowania.
    • Możliwość wyjechania do Ryerson University (wydział Elektryczny)
Jaki jest czas trwania studiów? Czas trwania studiów może zostać przedłużony w celu dostosowania do uzgodnionego planu studiów (Learning Agreement). Studia magisterskie trwają 3-4 semestrów.

Zazwyczaj długość okresu wymiany to 1-2 semetrów.
Ile to kosztuje?  Jeśli skorzystasz z programu Erasmus+, wymiana studencka jest bezpłatna. Dodatkowo otrzymasz dofinansowanie na czas pobytu na uczelni partnerskiej.

Jeśli nie korzystasz z programu Erasmus+. Wymiana studencka jest bezpłatna, jednakże koszta transportu/zakwaterowania/utrzymania pozostają po stronie studenta.

Stawki dofinansowania programu Erasmus+ można znaleźć na stronie w przewodniku dostępnym na stronie.
Wymagania  • ukończone studia I stopnia w Politechnice Wrocławskiej w momencie wyjazdu na studia do uczelni partnerskiej
• bardzo dobre wyniki w nauce
• znajomośc języka wykładowego na uczelni partnerskiej
• zgoda Dziekana na realizację programu podwójnego dyplomowania
Za pośrednictwem koordynatora programu, złożenie aplikacji do uczelni partnerskiej w wymaganym terminie rekrutacji.
• uzyskanie akceptacji uczelni partnerskiej na uczestnictwo w programie
Rekrutacja do programów podwójnego dyplomowania w ramach umów partnerskich rozpoczyna się corocznie od spotkania informacyjnego.
Wymagane dokumenty
  • Aplikacja
  • CV
  • Transcript of records
  • Learning Agreement (uzgodniony plan studiów)
  • List intencyjny
  • Indywidualny program studiów podpisany przez Dziekana oraz zgoda Dziekana na udział w programie
  • List polecający z Wydziału
  • Udokumentowana aktywność w kołach naukowych, wolontariat, wcześniejszy udział w wymianie studenckiej są dodatkowym atutem.
Terminy składania aplikacji i dodatkowe informacje
30 marca Ecole des Ponts et Chaussees (Paryż), wymóg znajomości jęz. angielskiego i francuskiego (min. B1), uprawnieni są studenci z wydziałów Budownictwa, Architektury (tylko Gospodarka Przestrzenna), Mechaniczny; średnia ocen ze studiów powyżej 4,1
15 kwietnia Ecoles Centrales (Lille, Nantes, Lyon, Marseille, Paris) – studia w języku francuskim i częściowo w angielskim; wymóg znajomości jęz. angielskiego i francuskiego (min. B1) uprawnieni są studenci z wszystkich wydziałów poza Architekturą.

RWTH Aachen – uprawnieni są studenci z Wydziałów Elektrycznego i Mechanicznego; studia w języku angielskim, wymagana znajomość angielskiego na poziomie B2
15 maja Politecnico di Milano, studia w jęz. angielskim; uprawnieni są studenci z wszystkich wydziałów poza Architekturą, link do programów.
Materiały dodatkowe
Prezentacja T.I.M.E 2023

lp. Uczelnia Wydział
1 Ecole Centrale Paris Umowa ogólnouczelniana
2 Ecole Centrale Lille Umowa ogólnouczelniana
3 Ecole Centrale Nantes Umowa ogólnouczelniana
4 Ecoles Centrale Lyon Umowa ogólnouczelniana
5 Ecole Centrale Marseille Umowa ogólnouczelniana
6 Ecole Nationale des Ponts et Chaussees Paris Tech Wydziały: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Inżynierii Środowiska, Mechaniczny, Matematyki, Zarządzania
7 Universite Limoges Wydział Mechaniczny
8 Otto-von-Guericke University Wydział Elektryczny
9 Politecnico di Milano Umowa ogólnouczelniana
10 Ryerson University Wydział Elektryczny
11 RWTH Aachen University Wydział Elektryczny, Wydział Mechaniczny
12 University of Palermo Wydział Elektryczny
13 TU Bergakademie Freiberg Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
14 University of Miskolc Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

time.png

The T.I.M.E. Association - Top International Managers in Engineering - is an international network of leading Higher Education Institutions providing education and training in engineering and related fields, at the graduate level (Master).

Through bilateral agreements between T.I.M.E. members, the best engineering students are offered a unique opportunity to study for a substantial period of time in another partner institution to gain further academic and professional experience in conjunction with in-depth cultural and linguistic exposure.

The study programme of a student participating in the double degree programme is prepared individually prior to his/her departure and approved by the dean (the dean's consent to departure is a required document from the student).

The period of study at two universities can be prolonged because the student has to fulfil the requirements of both universities to obtain two diplomas (double degree).

On completion of their studies, T.I.M.E. graduates are high-quality, international engineers and managers with:

  • intellectual and physical mobility;
  • multicultural awareness;
  • openness to new experiences;
  • the ability to work trans-nationally and trans-culturally.

T.I.M.E. WEBSITE

Studiowałem w Ecole Centrale Lyon w ramach umowy z Politechniką Wrocławską. Jeśli chodzi o karierę, to wpływ programu T.I.M.E.  był istotny. Przez ostatnie pięć lat pracowałem w dużej francuskiej korporacji pod Niceą. Szukając mojej pierwszej pracy we Francji mogłem w swoim CV umieścić jedną z najlepszych francuskich uczelni - Ecole Centrale de Lyon, jedną z kilku tzw. Grandes Ecoles we Francji. Jestem pewien, że udział w programie podwójnego dyplomowania był elementem, który ułatwił mi znalezienie pracy.

Wymiana pozwoliła mi również na odbycie 6- miesięcznego stażu pracy, obowiązkowego na ostatnim roku studiów w ECL, więc po studiach obok ukończonej uczelni, miałem już pierwsze znaczące doświadczenie zawodowe.

Po powrocie z Francji mam solidne, międzynarodowe doświadczenie i widzę, że wiele firm jest zainteresowanych moim profilem. 

Paweł Rzewnicki (Wydział Zarządzania PWr,  Ecole Centrale Lyon)


Brałam udział w programie podwójnego dyplomowania i bardzo polecam takie doświadczenie. Jestem szczęśliwa, że ostatecznie udało mi się wszystko zaliczyć i uzyskać dwa dyplomy, bo to prawda, że poziom nauczania w Ecoles Centrales jest bardzo, bardzo wysoki. Jestem bardzo wdzięczna za możliwość wyjazdu z programem T.I.M.E. To było niesamowite doświadczenie, które otworzyło dla mnie wachlarz nowych możliwości kariery.

(Aneta Ozierańska (Wydział Zarządzania PWr, Ecole Centrale Paris)


One year ago, I have finished a 2 years experience in Poland as a regular student thanks to the T.I.M.E. Program. It allowed me to get what is called « a double-diploma », meaning two master degrees: one from one of the best engineering schools from France, the Ecole Centrale de Lille, and the other one, also from one of the best Technical Universites from Poland, Politechnika Wroclawska.

On a profesional level, this double-diploma didn’t help me in finding a job as the French companies I applied for were more interested in the French engineering diploma than the Polish one. Several reasons to that: Central and Eastern Europe are not well-known for their Universities in France  and the jobs I applied for did not need so much International skills. I applied for a few jobs that required international skills but didn’t get so many answers.

I think T.I.M.E. Program has a way of improving itself by creating a post-diploma support that could gather students and companies who are looking for « Top Industrial Managers in Engineering ». I would still be very interested in that kind of mobility.

Vincent Jolivet (Ecole Centrale Lille, Wydział Inżynierii Środowiska PWr)


Na pewno była to najlepsza decyzja jaką mogłem podjąć studiując na Wydziale Chemicznym PWr. Studia na Politecnico di Milano były niesamowite, nastawienie profesorów i studentów do nauki jest inne niż w Polsce. PoliMi jest najlepszą uczelnią we Włoszech i plasuje się wysoko na świecie, co daje się odczuć, ponieważ zazwyczaj ludzie których spotykam są pod wrażeniem i gratulują mi ukończenia tych studiów. Program Double Diploma T.I.M.E. pomógł mi zrealizować pracę magisterską w instytucie w Oslo oraz ostatecznie znaleźć pracę w Danii. W zasadzie nie szukałem pracy, bo to pracodawca zgłosił się do mnie. Najwięcej chyba jednak zyskałem z personalnego punktu widzenia. Pobyt za granicą zmienił mnie, były momenty trudne które pomogły ukształtować charakter, ale były także momenty bardzo pozytywne. PoliMi dało mi przyjaźnie na całe życie z niesamowitymi osobami z mnóstwa różnych krajów. Podsumowując, kto wyjedzie ten zyska zarówno pod kątem kariery zawodowej jak i personalnie, a przy tym będzie miał dobry czas żyjąc w tak wspaniałym mieście jak Mediolan.

Bogusław Ziemniak (Wydział Chemiczny PWr, Politecnico di Milano)

 

Testimonial Michał Osman

Ewa Mroczek
Koordynator Programu Double Degree T.I.M.E.
Budynek L-3, pok. 1.18
Tel. +48 71 320 41 63

Politechnika Wrocławska © 2024