Na wszystkich wydziałach oraz w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej studiuje obecnie ok. 316 studentek i studentów z orzeczoną niepełnosprawnością oraz trudniejsza do oszacowania liczba osób ze szczególnymi potrzebami, nie mającymi orzeczenia o niepełnosprawności. Obecnie w Dziale Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO) zarejestrowanych jest ponad 115 osób ze szczególnymi potrzebami, ale na pewno nie są to wszystkie osoby w naszej społeczności. Osoby te niechętnie z własnej inicjatywy zwracają się z prośbą o uwzględnienie ich potrzeb w procesie dydaktycznym. Szczególne potrzeby mogą dotyczyć sposobu prowadzenia zajęć, zaliczeń, a także przygotowania materiałów dydaktycznych.
Wszystkie osoby studiujące i pracujące na Politechnice Wrocławskiej, mogą skorzystać z darmowej i anonimowej pomocy psychologicznej, także w języku angielskim, na Uczelni i poza nią, a informacje na ten temat dostępne są na stronie Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO). Najprościej jest umówić się na konsultację przez aplikację PPP (jak Pierwsza Pomoc Psychologiczna).
W ponad 20 jednostkach PWr, w tym na wszystkich Wydziałach, powołani zostali Liderki i Liderzy Dostępności – osoby, które mogą służyć wsparciem w problemach studentek i studentów a także wszystkich osób ze szczególnymi potrzebami na uczelni. Są to przeszkolone osoby, do których można zwrócić się z każdą trudną sprawą. Do nich także mogą Państwo kierować osoby, które potrzebują pomocy. Zachęcam do korzystania z tej możliwości i zapoznania się z wizytówkami Liderów Dostępności z Państwa jednostki.
Istnieje możliwość zapoznania się z podręcznikami opracowanymi dla Państwa, a dotyczącymi różnych aspektów pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami na Uczelni. Zapraszamy także do obejrzenia filmów poświęconych dostępności Politechniki Wrocławskiej, które dotyczą wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami i powstały na naszej Uczelni, a wzięły w nim udział także osoby pracujące na PWr, nasi studenci i absolwenci.
Na Politechnice Wrocławskiej wprowadzone zostały rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie osobom, które znajdują się w procesie tranzycji płci. Osoby zainteresowane uzyskaniem takiego wsparcia proszone są o kontakt mailowy z przedstawicielką DDO.
W każdej sprawie związanej z osobami ze szczególnymi potrzebami można skorzystać ze wsparcia Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO)- Budynek C-13, p. 1.09, tel.: 71 320 43 20, mail: pomoc.n@pwr.edu.pl.