Centrum Relacji Międzynarodowych

Ubezpieczenie

Studenci z UE


Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego - co to jest?


EKUZ jest jedynym ważnym dokumentem ubezpieczenia zdrowotnego na terytorium Unii Europejskiej, jeśli chodzi o bezpłatną opiekę medyczną. EKUZ może być wykorzystywana do pokrycia kosztów niezbędnego leczenia w związku z wypadkiem lub chorobą na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). EKUZ uprawnia jej posiadacza do uzyskania opieki medycznej świadczonej przez państwo w kraju, który odwiedza, a świadczona usługa będzie taka sama, jak otrzymywana przez osobę objętą "ubezpieczonym" systemem medycznym danego kraju.


Studenci z UE powinni ubiegać się o tę kartę ubezpieczeniową przed przyjazdem do Polski. Procedura ubiegania się o nią jest prosta, ale musi być przeprowadzona w placówkach służby zdrowia w kraju pochodzenia studenta.
W języku polskim Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to "EKUZ".


Jak działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w Polsce?
1. Lekarz praktyki ogólnej
Idź do lekarza, który ma umowę z NFZ i pokaż swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Podstawowa opieka zdrowotna obejmuje badanie i konsultację przez lekarza rodzinnego. Lekarz może również skierować Cię na badania diagnostyczne, do specjalisty lub do szpitala. Ośrodki zdrowia są zazwyczaj czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Po 18.00 w dni robocze, a także w soboty, niedziele i święta całodobową opiekę zapewniają placówki służby zdrowia, które zawarły umowy na tego typu usługi. Obejmują one opiekę ambulatoryjną i wizyty domowe w przypadku, gdy stan pacjenta jest poważny. Adresy i numery telefonów placówek świadczących całodobową opiekę zdrowotną są dostępne w poradniach medycznych.

2. Konsultacja z lekarzem specjalistą
Lekarz ogólny może skierować cię do specjalisty. Skierowanie nie jest wymagane do następujących specjalistów: położnika, dentysty, wenerologa, onkologa, psychiatry. Należy pamiętać, że bezpłatne usługi stomatologiczne są dostępne tylko w ograniczonym zakresie. Lista bezpłatnych usług i materiałów jest dostępna w gabinecie dentystycznym. Koszty ponadstandardowych usług i materiałów będziesz musiał pokryć we własnym zakresie. Obywatele Polski korzystają głównie z prywatnych gabinetów dentystycznych.


3. Leczenie szpitalne z EHIC
W przypadku nagłego zachorowania, wypadku, urazu, odurzenia lub zagrożenia życia otrzymasz niezbędne świadczenia medyczne w szpitalu bez skierowania. Udaj się do szpitala, który ma umowę z NFZ i pokaż swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).


Podczas pobytu w szpitalu wykonywane są bezpłatne badania diagnostyczne I podawane leki. W razie wypadku, urazu, porodu, nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia się stanu zdrowia należy wezwać karetkę pogotowia (dzwoniąc pod numer 999 lub 112) lub udać się bezpośrednio do szpitala, a w szczególności na oddział ratunkowy (SOR). Transport karetki pogotowia w takich przypadkach jest bezpłatny. Pokaż swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).


Studenci zagraniczni spoza Unii Europejskiej
Studenci zagraniczni pochodzący z krajów pozaeuropejskich muszą posiadać prywatne ubezpieczenie, które było wymagane do złożenia wniosku wizowego. Niniejsze UBEZPIECZENIE MEDYCZNE PODRÓŻY musi być ważne w strefie Schengen i przez cały okres pobytu; minimalne ubezpieczenie TMI wynosi 30.000 euro i musi pokrywać koszty wszelkiego leczenia w nagłych wypadkach i repatriacji z powodów medycznych, jak również w przypadku repatriacji zmarłego). Ubezpieczenie to obejmuje jednak w większości przypadków tylko wypadki i nie obejmuje konsultacji z lekarzem ogólnym. O ogólne ubezpieczenie medyczne należy ubiegać się w oddziale NFZ.
Politechnika Wrocławska opłaca składki zdrowotne NFZ studentom posiadającym ważną Kartę Polaka lub udokumentowane polskie pochodzenie.
W tym celu student powinien dostarczyć podpisaną umowę z NFZ do dziekanatu wydziału.

Szczegóły NFZ we Wrocławiu:
Oddział Ubezpieczeń NFZ
ul. gen. R. Traugutta 55
50-416 Wrocław

Telefoniczna Informacja Pacjenta 800 190 590

Ubezpieczenie NFZ kosztuje 55,80 zł miesięcznie i dzięki niemu możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej na takich samych prawach jak obywatele polscy. Do procedury aplikacyjnej potrzebujesz:
- formularz wniosku (dostarczony przez Oddział Ubezpieczeń NFZ) Jeśli potrzebujesz pomocy w wypełnieniu tego formularza, skontaktuj się z studentsupport@pwr.edu.pl
- kopię paszportu
- potwierdzenie z Politechniki Wrocławskiej, że jesteś studentem.


Co zrobić, aby otrzymać potwierdzenie status studenta?
Studenci studiujący odpłatnie napisz mail na adres: studentsupport@pwr.edu.pl
Studenci studiujący nieodpłatnie – skontaktuj się ze swoim dziekanatem.

Politechnika Wrocławska © 2024