W roku akademickim 2024/2025 dodatkowe środki przyznane w związku trudną sytuacją materialną i/lub z niepełnosprawnością studentów wyjeżdżających na studia wypłacane będą ze środków programu Erasmus+.
Stypendyści uprawnieni do stypendium socjalnego
Studenci, którzy są uprawnieni do pobierania stypendium socjalnego w momencie rekrutacji otrzymają dodatkowe dofinansowanie wysokości 250 EUR na każdy miesiąc studiów na uczelni zagranicznej, zgodnie z ogólnymi zasadami dofinansowania Erasmus+ na dany rok akademicki, w ramach okresu objętego umową finansową.
Zaświadczenie od Działu Pomocy Socjalnej PWr potwierdzającej prawo do pobierania stypendium należy załączyć w systemie IRC do 31 sierpnia br. oraz poinforomować mailowo o tym fakcie p. Joannę Latuszek.
Stypendyści z niepełnosprawnością
Stypendyści Erasmus+ posiadający orzeczenie o niepełnosprawności otrzymają dodatkowe dofinansowanie wysokości 250 EUR na każdy miesiąc studiów na uczelni zagranicznej, zgodnie z ogólnymi zasadami dofinansowania Erasmus+ na dany rok akademicki. Skan ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawnośći należy załączyć w sytemie IRC oraz poinforomować mailowo o tym fakcie p. Joanne Latuszek.
Osoby te mogą również, najpóźniej na 5 tygodni przed rozpoczęciem wymiany, ubiegać się na podstawie wniosku zaakceptowanego przez Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+ i Pełnomocnika Rektora ds. Niepełnosprawności o dodatkowe wsparcie finansowe ze strony Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Do wniosku należy dołączyć potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Kwota przyznana na wydatki bezpośrednio związane z niepełnosprawnością będzie rozliczana jako koszty rzeczywiste, czyli wymagające udokumentowania w postaci dowodów finansowych. W specjalnym wniosku o dofinansowanie dodatkowych kosztów bezpośrednio związanych z niepełnosprawnością uczestnik mobilności musi w szczegółowy sposób określić potrzeby wynikające z niepełnosprawności, inne niż standardowe koszty związane z podróżą i utrzymaniem podczas pobytu za granicą. Każdy dodatkowy koszt będzie wymagał szczegółowego uzasadnienia, określenia wysokości przewidywanych wydatków i podania źródła, na podstawie którego przewidywana kwota wydatków została skalkulowana.
Przyznanie dodatkowych środków na pokrycie kosztów bezpośrednio związanych z niepełnosprawnością, bez których realizacja wyjazdu nie byłaby możliwa oraz które nie są zapewnione przez uczelnię/instytucję przyjmującą lub nie są finansowane z innych źródeł, nastąpi w następujących sytuacjach:
a) Niepełnosprawność wymaga specjalnego transportu dla uczestnika mobilności do miejsca docelowego (koszty specjalnego transportu).
b) Niepełnosprawność wymaga wsparcia uczestnika mobilności przez osobę towarzyszącą przez część lub cały okres pobytu za granicą (koszty podróży osoby towarzyszącej oraz koszty związane z pobytem osoby towarzyszącej - zakwaterowanie, wyżywienie, transport lokalny, itp.). Pobyt osoby towarzyszącej wyklucza możliwość pokrycia kosztów pracy opiekuna miejscowego w tym samym czasie.
c) Niepełnosprawność wymaga wsparcia uczestnika mobilności przez profesjonalnego opiekuna miejscowego (koszty wynagrodzenia). Praca profesjonalnego opiekuna miejscowego wyklucza możliwość pokrycia kosztów osoby towarzyszącej w tym samym czasie.
d) Niepełnosprawność wymaga korzystania ze specjalnych materiałów dydaktycznych przez uczestnika mobilności w kształceniu w instytucji przyjmującej (koszty specjalnych materiałów dydaktycznych).
e) Niepełnosprawność wymaga specjalnej opieki medycznej dla uczestnika mobilności na miejscu (koszty opieki lekarskiej, rehabilitacji, bez której pobyt za granicą nie byłby możliwy). Przyznanie dofinansowania w tej kategorii wymaga przedłożenia zaświadczenia lekarskiego, z którego wynika konieczny zakres specjalnej opieki medycznej.
f) Niepełnosprawność wymaga poniesienia innych kosztów przez uczestnika mobilności, bez których wyjazd stypendialny nie mógłby się odbyć (ta kategoria wymaga udokumentowania w postaci zalecenia organu orzekającego o niepełnosprawności lub lekarza). W przypadku uczestnika mobilności, który w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności ma przyznane prawo do zamieszkania w oddzielnym pokoju, NA może dofinansować maksymalnie 50% kosztów wynajmu mieszkania lub pokoju. W innym przypadku dodatkowe środki na dofinansowanie wynajmu mieszkania lub pokoju nie będą przyznawane.
Wniosek
Wniosek wraz z kopią orzeczenia należy wysłać pocztą na adres korespondencyjny Działy Współpracy Międzynarodowej.
Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie. Po rozpatrzeniu wniosku złożonego w imieniu uczestnika mobilności do Narodowej Agencji Programu Erasmus+ przez uczelnię, NA określi typy kosztów, na jakie dodatkowe dofinansowanie zostanie przyznane wraz z określeniem wysokości dofinansowania.
Rozliczenie dodatkowych kosztów będzie rozliczeniem kosztów rzeczywistych, co oznacza konieczność ich udokumentowania dowodami finansowymi, w których wyszczególniono co najmniej nazwę i adres organu wystawiającego dokument, kwotę i walutę oraz datę wystawienia dokumentu. Do wszystkich dokumentów potwierdzających poniesienie dodatkowych kosztów z tytułu niepełnosprawności należy dołączyć potwierdzenie zapłaty.